सीडीअाे झन् शक्तिशाली : मुलुकी स‍ंहिताले दियाे ३३ मुद्दा हेर्ने अधिकार

काठमाडौं । संघीय संरचनामा प्रमुख जिल्ला अधिकारी (सीडीओ) को पद खरेजीकाे माग उठिरहेका बेला भदौ १ देखि कार्यान्वयनमा आएको मुलुकी अपराध संहिताले भने सिडिओलाई झन शक्तिशाली बनाएकाे छ।हालै कार्यान्वयनमा आएको अपराध संहिताको व्यवस्था अनुसार ३३ विषयका मुद्दा सीडीओकै क्षेत्रधिकारमा परेका छन् । जिल्ला अदालतमा कारबाही चल्ने मुद्दामा लगाऊ भएको अवस्थामा बाहेकका एक वर्षभन्दा कम सजाय हुने मुद्दा सीडीओको क्षेत्रधिकारभित्र परेकाे खबर अाजकाे गाेरखापत्रमा छ।

सीडीओले हेर्ने मुद्धाहरुको विवरण कानुन, न्याय तथा संसदीय मन्त्रालयले राजपत्रमा प्रकाशनका लागि पठाइसकेको छ। संविधानले एक वर्ष भन्दा कम सजाय हुने फैजदारी मुद्दा हर्ने अधिकार अर्धन्यायिक निकायलाई पनि दिएको छ।फौजदारी कार्यविधी २०७४ को दफा १६९ ले अपराध संहिताले राजपत्रमा सूचना प्रकाशन गरी मद्दा हेर्ने अधिकार तोकिदिएको अवस्थामा सोही अधिकारीले हेर्ने व्यवस्था गरेको छ। संहिताको उक्त व्यवस्था अनुसार राजपत्रमा प्रकाशन गर्ने तयारी गरेको छ।

Recommended For You

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: कपी गर्न अनुमती लिनुहोला !!